W dniach 24-25 czerwca mieszkańcy Gminy Tarnowiec mieli okazję uczestniczyć w największym święcie podkarpackiego rolnictwa zorganizowanego przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, czyli Dni Otwartych Drzwi, połączone z XXIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych oraz I Mistrzostwami Polski Południowo – Wschodniej Drobiu Ozdobnego. W tych dniach padły rekordy zwiedzających rolników, licznych przedstawicieli instytucji i firm z sektora rolniczego, doradców, sympatyków zwierząt i rolnictwa, pszczelarzy, a także szeroka rzesza osób zainteresowanych tematyką rolnictwa i rozwojem współczesnej wsi.

Swój dorobek hodowlany zaprezentowało w sumie ponad 120 najlepszych hodowców z terenu województwa podkarpackiego ale również z województwa małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Bydło mleczne zaprezentowało 19 hodowców, 12 hodowców bydła mięsnego, 11 hodowców owiec i kóz, 10 hodowców koni, 16 hodowców królików, 6 hodowców szynszyli, 5 hodowli alpak, 20 hodowców gołębi i drobiu użytkowego i ozdobnego, a także hodowca ryb.

Spośród prezentowanych zwierząt sędziowie wybrali najlepsze sztuki na XXIV Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i przyznali tytuły wiceczempiona, czepiona oraz superczempiona Wystawy.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się I Mistrzostwa Polski Południowo – Wschodniej Drobiu Ozdobnego, które w tym roku miały swój debiut na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Tłumy zwiedzających miały okazję obejrzeć ponad 100 sztuk różnych ras drobiu ozdobnego, a niecodzienną atrakcją była możliwość przysłuchania się możliwościom wokalnym kogutów ras długopiejących.

Pokazy jeździeckie koni oraz towarzyskie zawody w skokach przez przeszkody tradycyjnie już porwały tłumy zwiedzających. Nie inaczej było przy wystawie zwierząt futerkowych i alpak, które wzbudziły podziw nie tylko u najmłodszych odwiedzających. Goście byli zachwyceni możliwością pogłaskania zwierząt, rozmowy z hodowcami, a nawet nabycia produktów wykonanych z wełny alpak o niesamowitych właściwościach termicznych.

 
Źródło: PODR Boguchwała