W sobotę 9.10.2021 w Czeluśnicy odbyły się międzygminne ćwiczenia jednostek PSP oraz OSP pod kryptonimem ERKO 2021.

W manewrach udział wzięły zastępy JRG PSP Jasło oraz OSP z terenu gminy Tarnowiec i gościnnie z terenu gminy wiejskiej Jasło.

Ćwiczenia rozpoczęto pod halą firmy Polbox gdzie przedstawiono plan działania, przypisano jednostki do zadań oraz nakreślono ogólny ich scenariusz, wyznaczone zostały kanały radiowe do komunikacji.

W trakcie ćwiczeń przeprowadzano jednocześnie dwa epizody. W pierwszym rzucie zadysponowano jednostki OSP Czeluśnica i OSP Roztoki do powstałego pożaru na terenie zakładów, również na miejsce udała się OSP KSRG Tarnowiec, która otrzymała informacje o osobie poszkodowanej na terenie hali, ranna osoba została przygnieciona.

Epizod druhów z Tarnowca polegał na zlokalizowaniu osoby poszkodowanej na terenie hali, zabezpieczeniu terenu. W jednej chwili jednostka mierzyła się z kilkoma zadaniami, część zastępu realizowała zasilanie wodne ze zbiornika obecnego na terenie zakładu dla działających
i dojeżdżających jednostek OSP, druga część skupiła się na zabezpieczeniu miejsca działań, utworzeniu pola sprzętowego oraz uwalnianiu osoby poszkodowanej. Do uwolnienia osoby rannej wykorzystano narzędzia z zestawu hydraulicznego wraz z klinami, następnie ewakuowano osobę poza niebezpieczną strefę, gdzie strażacy przystąpili od badania urazowego i udzielania KPP, po zaopatrzeniu rannego przekazano go pod opiekę przybyłego ZRM (ZRM był umowny w trakcie ćwiczeń, nie był fizycznie obecny ani dysponowany).

Następnie druhowie z Tarnowca przystąpili do wsparcia w budowaniu linii zasilającej epizodu z pożarem, który polegał na podaniu trzech prądów wody, dwie roty stacjonujące na ziemi i wyposażone w aparaty ochrony dróg oddechowych podawały nieprzerwanie wodę na palący się obiekt hali oraz jeden prąd wodny przy użyciu podnośnika z JRG PSP Jasło. Do gaszenia pożaru konieczne było spore zasilanie wodne, które organizowane było dwoma liniami ze zbiornika wodnego na terenie zakładu Polbox, o którym wyżej wspominaliśmy. Tam zastępy zajęły się zasysaniem wody i dostarczeniem jej na dużą odległość dla działających zastępów przy pożarze, linie prowadzone były przecinając drogę powiatową, tam zastosowano mostki przejazdowe oraz wyznaczono strażaka, który panował nad ruchem drogowym. Całość wykonana była bardzo szybko i sprawnie, samo podjęcie działań gaśniczych również zostało realizowane szybko i sprawnie.

Po zakończonych ćwiczeniach dla strażaków, przeprowadzono zapoznanie z zakładami oraz oprowadzenie po jej wnętrzu aby dokładnie zapoznać się z tym, z czym na co dzień zajmują się pracownicy oraz jak wyglądają drogi ewakuacyjne i rozkład pomieszczeń. Wiedza ta jest ważna na wypadek zdarzenia, które kiedyś w przyszłości mogłoby zaistnieć na terenie zakładu. Dodatkową informacją jest, że firma ERKO została niedawno podłączona do systemu monitoringu pożarniczego przez co informacja od razu trafia do dyspozytora SKKP PSP w Jaśle.

Ćwiczeniami dowodził mł. bryg. Jarosław Lula - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz Komendant Gminny OSP gminy Tarnowiec. W podsumowaniu podziękował kierownictwu zakładów za możliwość przeprowadzenia ćwiczeń, podziękował przybyłym strażakom za udział oraz przedstawił wnioski, z których wynikło, że wszystkie założenia ćwiczeń zostały w pełni zrealizowane, a zadania wykonane na bardzo wysokim poziomie.

 (Jasło 112)