Jasielski Dom Kultury proponuje jasielskiej publiczności spotkanie z operetką. Tym razem zobaczymy jedno z najpiękniejszych dzieł tego gatunku pochodzące z  przełomu XIX i XX wieku. Będzie to „KSIĘŻNICZKA CZARDASZA” Imre Kalmana.

Libretto operetki wiernie odtwarza atmosferę austro-węgierskich salonów tego czasu, obfituje w wiele  zaskakujących wydarzeń, intryg miłosnych i zabawnych nieporozumień:

Książę Edwin jest bez pamięci zakochany w Sylwii Varescu, gwieździe czardasza w budapesztańskim kabarecie. Ojciec księcia wiedząc o romansie syna nakazuje powrót do Wiednia i małżeństwo z hrabianką Stasi, z którą Edwin od dzieciństwa jest zaręczony.

Wykorzystując swe koneksje stary książę uzyskuje nakaz natychmiastowego powrotu syna do Wiednia. Sylwia odwzajemnia uczucia Edwina ale pragnie wyjechać z przyjacielem księcia, hrabią Bonim i uciec przed miłością, która nie ma szans realizacji. Książę chcąc zatrzymać Sylwię prosi ją o rękę jednocześnie oświadczając przed notariuszem, że w ciągu ośmiu tygodni zobowiązuje się ją poślubić.

Czy mimo wielu nieporozumień i przeszkód dotrzyma obietnicy? I czy mezalians z szansonistką będzie miał szanse powodzenia? Zakończenie z łatwością można przewidzieć.
Dodatkowym atutem spektaklu są znakomite teksty w tłumaczeniu Jerzego Jurandota , a także brawurowo wykonane słynne operetkowe przeboje m.in.: ”Artystki z variete”, „Jakże mam Ci wytłumaczyć”, „Bo to jest miłość, ta głupia miłość” czy „ W rytm walczyka serce śpiewa” .

Spektakl przygotowany został  przez OPERĘ ŚLĄSKĄ W BYTOMIU w reżyserii Stefana Szlachtycza, pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Dziewięckiego.

 „KSIĘŻNICZKA CZARDASZA” to klasyka operetki  ale również znakomita zabawa i niezapomniana uczta muzyczna .

Zapraszamy i gorąco Państwu polecamy ten spektakl.

Jasielski Dom Kultury, 20.09.2008 r. godz. 18.00

Księżniczka Czardasza na scenie JDK - Plakat