Zespół Szkół Publicznych w Umieszczu dołączył do akcji „Wszystkie kolory świata” prowadzonej przez  UNICEF. Głównym celem akcji była zbiórka środków przeznaczonych na zakup m.in. szczepionek dla dzieci z Sierra Leone, a ponad to chcieliśmy, aby nasi uczniowie uczyli się pomagać najsłabszym i najbardziej potrzebującym, aby nie pozostawali obojętni na dramaty ludzkie, aby włączyli się w działania na rzecz poprawy losu dzieci w najuboższych krajach świata. Czasami wystarczy naprawdę niewielka kwota, aby pomóc. Jedna szczepionka przeciw odrze kosztuje tylko 40 groszy.

UNICEF jest jedyną organizacją, która finansuje i dostarcza szczepionki dla dzieci w Sierra Leone.

Sierra Leone to jedno z najuboższych państw na świecie. Co czwarte dziecko umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Dzieci umierają z powodu najbardziej błahych chorób, którym można zapobiec stosując powszechne i mało kosztowne szczepienia.

Zadaniem uczniów było przygotowanie  na zajęciach artystycznych, plastyce, godzinach wychowawczych laleczek, które symbolizowały dzieci z różnych stron świata i o różnych kolorach skóry. W związku z tym każda klasa przygotowała co najmniej jedną laleczkę, której nadała imię, miejsce urodzenia a nawet zainteresowania. Dzieci wyszukiwały najpierw informacje w Internecie na temat różnych krajów i  charakterystycznych dla tych krajów ubiorów, później przyszedł czas na kompletowanie potrzebnych materiałów i drobiazgów potrzebnych do poszczególnych strojów.

Uczniowie z pomocą nauczycieli, wychowawców oraz rodziców stworzyli 15 laleczek.

Laleczki zostały zaprezentowane w pełnej krasie podczas zebrania ogólnego z rodzicami, które odbyło się 13 stycznia 2012r. Uczniowie prezentowali swe dzieła i szukali dla swych lalek jak najlepszych opiekunów.

Wszystkie laleczki znalazły swoich opiekunów i swój nowy dom!

Cały dochód – 221,50 zł -  przekażemy na konto UNICEF na rzecz pomocy dzieciom z Sierra Leone.

Bardzo dziękuję uczniom za to, że tak chętnie i ochoczo wzięli się do projektowania i tworzenia laleczek, wszystkim nauczycielom za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu całej akcji, a przede wszystkim niezawodnym rodzicom, którzy dzielnie dopingowali swoje pociechy do pracy i przygarnęli laleczki pod swój dach.

Elżbieta Ochwat

DSC04460.resized.JPG