BANER

Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych

od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. do godz. 23:59

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 31 sierpnia 2023 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

  • drugiego stopnia alarmowego ( 2. stopień BRAVO ) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 617 z 30 listopada 2023 roku;
  • trzeciego stopnia alarmowego CRP ( 3. stopień CHARLIE–CRP ) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 618 z 30 listopada 2023 roku;
  • drugiego stopnia alarmowego ( 2. stopień BRAVO ) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 619 z 30 listopada 2023 roku.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

CHARLIE–CRP jest trzecim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Więcej informacji:  https://www.gov.pl/web/rcb/stopnie-alarmowe---do-29-lutego-2024r

Stopnie alarmowe w Polsce