Zespół śpiewaczy Potakowianki powstał w 1947roku wraz z powstaniem Koła Gospodyń Wiejskich w Potakówce.

Początkowo liczył 10 osób, nosił nazwę „Uda się albo się nie uda''. Rozśpiewane Panie uświetniały swymi występami liczne uroczystości i akademie okolicznościowe. Następnie zespół zawiesił swoją działalność, odrodził się dopiero w 1980 roku pod nazwą Potakowianki w 15 osobowym składzie.

Potakowianki brały udział w licznych przeglądach takich jak: słynne Okółka Jasielskie, Przeglądzie Pieśni i muzyki Ludowej Kropa w Korczynie, gdzie zdobył nagrodę Ministra Kultury. W 2004 roku Zespół nagrodzony został na Przeglądzie w Iwoniczu Zdroju, w Bukowinie Tatrzańskiej zdobył II miejsce, a solistka tego zespołu Marta Wożniak miejsce I.
W roku 2005 na Przeglądzie Pieśni i Tańca Ludowego w Korczynie Zespół zdobył I miejsce i zakwalifikował się na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W tym samym roku na Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie Potakowianki zajęły II miejsce.

Zespół co roku bierze udział w licznych przeglądach muzyki ludowej oraz imprezach okolicznościowych.
W ostatnich latach - w zmienionym składzie - również odnosił wiele sukcesów, m.in.: II miejsce w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, III miejsce w 28 Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA , oraz Wyróżnienie podczas 44 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – Kazimierz Dolnym.

Obecnie zespół tworzą: Alfreda Góral, Maria Wójcik, Zofia Syzdek, Lucyna Wilk, Grażyna Korzec, Maria Krzysztyniak, Grażyna Kania, Kazimiera Ruszel, Janusz Wil. Gościnnie w zespole występuje Aleksandra Rajs.

Od 2010 roku Zespół tworzy i działa pod Patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, uświetniając swymi występami wiele Wydarzeń kulturalnych.