Andrzej Tarka - rzeźba, malarstwo. Mieszkał i tworzył w Roztokach. Był artystą samoukiem, lecz jak podkreślał dziedzina ta pochłaniała go całkowicie. Swojej pasji poświęcał nawet dwadzieścia godzin dziennie. Jako jeden z nielicznych rzeźbiarzy w Polsce rzeźbił w korze. Szczególnie unikatowe rzeźby tworzył w korze czarnej topoli. W swoich pracach wykorzystywał naturalne cechy materiału dzięki czemu rzeźby nabierają swoistego klimatu, duszy.

Inspiracją rzeźbiarza był najczęściej człowiek. Ulubionym tematem zaś są dłonie, które według niego wyrażają wszystko. Podejmował się również tworzenia kapliczek z drewna oraz replik siedemnastowiecznych armat. W pracowni Andrzeja Tarki powstawały ikony, rzeźby Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa Ukrzyżowanego, wędrowni grajkowie, głowy aniołów, krzyże, golgoty i postaci Świętych.

Artysta chętnie brał udział w licznych kiermaszach, jarmarkach na terenie kraju oraz poza jego granicami, m.in.: na Słowacji i w Czechach. Jego prace budzą olbrzymie zainteresowanie, przyciągają uwagę.

Brał udział w V Podkarpackim Miodobraniu w Kołaczycach gdzie prezentował swój ginący zawód jakim jest rzeźbiarz. Gościł na Polsko-Słowackim Jarmarku Pogranicza w Jaśle. Uzyskał wyróżnienie na IV Jasielskim Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej. Prace rzeźbiarza podziwiać można było w Szkole Ludowej w Żarnowcu.

P3049233.JPGDSC08006.JPGDSC08007.JPGDSC07939.JPGDSC08013.JPGDSC08025.JPGDSC07956.JPG