Koło Gospodyń Wiejskich z Umieszcza wznowiło swoja działalność po II wojnie światowej. Do Koła wstąpiło kilka młodych  kobiet pełnych  zapału i pomysłów do nowych działań. Pierwszą Przewodniczącą była Joanna Kania.

Zadaniem KGW było podniesienie na wyższy poziom życia społecznego i kulturalnego oraz stanu higieny i zdrowia rodziny wiejskiej. Kobiety uczestniczyły w różnych szkoleniach z zakresu uprawy warzyw, krzewów owocowych, hodowli bydła   i drobiu. Gospodynie licznie brały udział w kursach gotowania, pieczenia, szycia, które odbywały się w prywatnych domach  i w szkole. Zakończenie tych kursów było  zawsze świętem dla całej wsi, gdyż Kierownik Szkoły w Umieszczu Pan Bronisław Lisowski przygotowywał część artystyczną, w której uczestniczyło wielu mieszkańców wioski.

W latach 70-tych gospodynie zorganizowały we wsi odchowalnie piskląt dla członkiń KGW, która w konkursie zdobyła pierwsze miejsce.

Kobiety wiejskie przez cały czas uczestniczą w życiu kulturalnym w swoich miejscowościach. Pomagały w budowie remizy strażackiej oraz świetlic, w której odbywały się zebrania, zabawy, spotkania i gdzie młodzież mogła pograć w ping-ponga, bilard, warcaby oraz oglądać program w telewizji.

Każdego roku po zakończeniu żniw kobiety przygotowują wieńce dożynkowe do kościoła  i na dożynki. Biorą udział w przygotowaniach różnych  uroczystości wiejskich i gminnych. Nasza organizacja od wielu lat jest najaktywniejszą organizacją na terenie naszej gminy.

Zarząd:

  1. Marta Chochołek – Przewodnicząca,
  2. Halina Garbacik – z-ca Przewodniczącej
  3. Dorota Stryczniewicz – Sekretarz
  4. Stanisława Kurzawa – Kasjer
  5. Stanisława Okulska – członek
  6. Maria Ginalska - członek