W Sobotę 27.05 Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu zorganizował wycieczkę na Słowację.

Kierując się w stronę przejścia granicznego przewodnik, który towarzyszył grupie od samego rana, przybliżył wszystkim historię związaną z trasą przejazdu autokaru - wydarzeniami i bardzo ważnymi bitwami wojennymi, których świadkami była przełęcz Dukielska oraz Karpaty.

Pierwszym punktem wyjazdu były Dubnickie kopalnie opali pod Slańskimi Verchami. Kompleks ręcznie kutych kopalni, których łączna długość przekracza 30 km. W sztolniach wydobywany był między innymi bardzo cenny opal tęczowy. To właśnie tu pod koniec XVIII wieku wydobyto „Harlekina”, jeden z największych opali świata, obecnie znajdujący się w muzeum Wiedniu. Jego wymiary to: 13 x 7 x 7 cm, masa 2970 karatów i wartość przekraczająca 500 000 USD :)

Następnie grupa udała się do Koszyc – miasta położonego nieopodal granicy Węgierskiej w regionie znajdującym się na przestrzeni dziejów we władaniu różnych królestw, państw i kultur, co widać najwyraźniej w samym mieście – drugim pod względem wielkości na Słowacji. W Koszycach znajdziemy ślady kultury Słowaków, Rusinów, Żydów, Niemców, a także Węgrów. Kilkugodzinny spacer podczas którego podziwiać można było m.in. monumentalną, pięcionawową gotycką Katedrę św Elżbiety (największa katolicka świątynia na Słowacji), ulicę Rzemieślniczą, pierwszy w Europie Herb Miejski czy też neobarokowy gmach Teatru Państwowego. Cały obszar wrzecionowatego rynku otoczony kawiarenkami i pubami sprawia, że to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, które warto zobaczyć i poczuć jego wyjątkowy klimat.

Po wspólnym obiedzie (w najstarszej wciąż działającej restauracji w Koszycach i na całej Słowacji) – Pivivarze Hostiniec (rok założenia 1542) grupa po dniu pełnym wrażeń udała się w podróż powrotną do Polski :)