Kopalnia soli kamiennej w Bochni jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce - eksploatację prowadzono w niej od 1251 do 1990 roku. Razem z kopalnią soli w Wieliczce wchodziła w skład Żup Krakowskich.

Surowe ale dzięki temu bardzo autentyczne podziemia kopalni bardzo dobrze oddają klimat wydobycia soli. Unikatowe ekspozycje multimedialne niejako przenoszą w czasie i umożliwiają poznanie różnych technik wydobycia oraz zobaczyć w jakich warunkach pracowali pierwsi górnicy.
Część trasy uczestnicy pokonali podziemną kolejką, część łodzią przez zalaną komorę – to tylko niektóre atrakcje, które czekały na wszystkich na trasie zwiedzania zlokalizowanej 200 m pod ziemią.

Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie (wąskie i wysokie) i układzie geologicznym, rzeźby solne a także narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe podziemne miasto. Liczne wykute w soli kaplice dopełniają reszty. Największą i najbardziej okazałą jest kaplica św. Kingi – w której znajduje się m.in. ołtarz z obrazem św. Barbary, wykuta w soli ambona z 1922 roku, całoroczna szopka bożonarodzeniowa, a także pomniki króla Kazimierza III Wielkiego oraz Jana Pawła II. W poprzek kaplicy ułożone są tory kolejki kopalnianej co czyni ją jedynym podziemnym kościołem na świecie, przez który przejeżdża pociąg.

W komorze Ważyn położonej 250m po powierzchnią ziemi na grupę czekał gorący posiłek, który pozwolił zregenerować siły po kilkugodzinnym zwiedzaniu kopalnianych korytarzy.

Po opuszczeniu kopalni wykorzystując sprzyjającą pogodę grupa udała się bocheńskimi plantami na rynek gdzie każdy miał chwilę dla siebie.

Po bardzo aktywnym i ciekawym dniu wczesnym wieczorem grupa wróciła do Tarnowca :)