27.08.2023r w Tarnowcu odbył się XIII Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych Pierogi.
W tym roku impreza połączona była z Dożynkami Powiatu Jasielskiego, Latem z kulturą Powiatu Jasielskiego oraz IV Podkarpackim Festiwalem Serów Tradycyjnych, Regionalnych i Ekologicznych.

Niedzielne wydarzenia rozpoczęły się uroczystą mszą św pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium MBZ w Tarnowcu ks. Pawła Knurka. Bezpośrednio po niej delegacje dożynkowe z gmin powiatu jasielskiego w barwnym korowodzie przemaszerowały na płytę Stadionu Sportowego w Tarnowcu.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn witając zaproszonych gości, starostów dożynek powiatowych, delegacje miast partnerskich z Węgier, Słowacji, Czech oraz wszystkich przybyłych na Festiwal.
Kolejno głos zabrał Starosta Jasielski Adam Pawluś wygłaszając okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił jak ważni są rolnicy ich praca oraz w jaki sposób Powiat pomaga wszystkim, którzy utrzymują się z uprawy ziemi.
Przemówienia wygłosili także Senator RP Alicja Zając, Posłanka na Sejm RP Maria Kurowska, Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Piotr Rycerski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril.

Następnie wszyscy obecni obejrzeli obrzęd dożynkowy przygotowany przez młodzieżowy zespół Tarnina pod kierownictwem Marty Kapały. Starostami tegorocznych dożynek byli Justyna i Łukasz Łuszcz gospodarujący na ponad 200ha ziemi w gminie Tarnowiec i Gminie Jasło.

Po zakończeniu części związanej z dożynkami na scenie zaprezentowały się Magurzanki, Pogórzanie z Bieździedzy, Trzcinicoki, Liwoczanie, Potakowianki, Dworzanie, Tarnowcoki oraz zespół Tarnina.

Równolegle na płycie stadionu odbywał się IV Podkarpacki Festiwal Serów Tradycyjnych Regionalnych i Ekologicznych, który przyciągnął do Tarnowca serowarów z różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski. Sery krowie, owcze, kozie, tradycyjne, wędzone, z ziołami, podpuszczkowe – nie sposób wymienić rodzajów i smaków których można było spróbować u wystawców. W ramach Festiwalu Serów odbył się konkurs z którego wyłoniono zwycięzców. W kategorii sery krowie: I miejsce Bożena Wisła za ser podpuszczkowy z czosnkiem niedźwiedzim, II miejsce Danuta Jakimowicz za ser smażony z kminkiem, III miejsce Agnieszka Grzywacz za ser podpuszczkowy z ziołami. W kategorii sery kozie: I miejsce LEDA SER za ser z nutą papryki, II miejsce Gospodarstwo Ekologiczne ZUZA za ser koperkowy, III miejsce Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne FIGA za ser farmerski naturalny. Nagrody laureatom wręczył Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem w UM w Rzeszowie Piotr Kędrek.

Dla najmłodszych odwiedzających niedzielną imprezę czekała duża strefa zabaw i dmuchańców oraz warsztaty kulinarne zorganizowane w ramach projektu Apetyt na Folklor, które poprowadziły Panie z KGW Tarnowiec.

Na pierogach nie mogło zabraknąć tradycyjnego już konkursu jedzenia ich na czas. W tym roku 20 sztuk pierogów z serem i ziemniakami najszybciej zjadł Tomasz Gajda pokonując dotychczasowego mistrza Henryka Dunaja, który zajął finalnie drugie miejsce. Na kolejnych miejscach uplasowali się Dawid Smyka, Olgierd Smyka oraz Wojciech Nycz.

Będąc przy kwestii pierogów nie możemy zapomnieć o łącznej ich ilości – Panie z KGW które wzięły udział w niedzielnym święcie przygotowały łącznie 117 tyś sztuk! W śród kilkudziesięciu rodzajów każdy mógł znaleźć rodzaj, który przypadł mu do gustu – z owocami, z serem, z mięsem, kapustą, szpinakowe, z grzybami i wiele innych.
Dodatkowo wszystkie koła biorące udział w Festiwalu wzięły udział w konkursie na najlepsze pierogi z serem i ziemniakami ;) Decyzją komisji konkursowej I miejsce zdobyły Panie z KGW Łubno Szlacheckie – Łubno Opace, II miejsce przypadło KGW Potakówka a III zdobyło KGW Nowy Glinik. Pozostałe Koła otrzymały wyróżnienia.

Gwiazdą wieczoru XIII Festiwalu był Zespół Brathanki. Wieczorną zabawę poprowadził zespół Tequila.

Sponsorami imprezy byli:
- UNIMOT INFRASTRUKTURA Sp. z o.o. - niezależny importer paliw płynnych i gazowych,
- ZPRE Jedlicze - świadczącą usługi z zakresu diagnostyki, serwisu i wykonawstwa w dziedzinie energetyki
- TechProfBud - oferująca szeroki zakres usług montażowych m.in elektryczne, wentylacyjne, klimatyzacyjne, solarne, centralnego ogrzewania, wodno wodociągowe, kanalizacyjne, a także gazowe
- Vortumnus Maria i Stanisław Wójcik - producent przetworów owocowo-warzywnych typu Premium
- Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle
- Salon NC+ Jasło
- Masarnia Wrocanka
- Dom i Kwiaty Tarnowiec
- Sigma Krosno - Centrum Budownictwa

Dziękujemy wszystkim, którzy miel swój wkład w organizację niedzielnej imprezy - w szczególności dziękujemy za pomoc strażakom z OSP: Tarnowiec, Roztoki, Wrocanka, Umieszcz, Czeluśnicy, Łajsc, Glinika Polskiego, Nowego Glinika, którzy pomagali przed imprezą oraz w jej trakcie. Bez Was nie dalibyśmy rady!

Pełna relacja fotograficzna:

https://drive.google.com/drive/folders/1biC5IrYOJiL73ts_At9I-691naBQoDba

https://drive.google.com/drive/folders/1PProNrPXzN4I-MnGG2uBOxMlrZkpNSQ_