W związku z zapowiadanym przez nas cyklem nagrań mającym przybliżyć sylwetki zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu prezentujemy Państwu zespół śpiewaczy Potakowianki z Potakówki.

Zespół śpiewaczy Potakowianki powstał w 1947 roku wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Potakówce. Początkowo liczył 10 osób i nosił nazwę „Uda się albo się nie uda''.  Panie swoimi występami uświetniały liczne uroczystości i akademie okolicznościowe.

Po latach przerwy zespół na nowo rozpoczął działalność w 15 osobowym składzie i od roku 1980 działa nieprzerwanie pod nazwą Potakowianki.

Zespół brał udział w licznych przeglądach muzyki ludowej oraz imprezach okolicznościowych takich jak: Okółka Jasielskie, Przeglądy Pieśni i muzyki Ludowej Kropa w Korczynie, Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków i Starostów Weselnych - Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Ponadto Potakowianki brały udział w licznych koncertach charytatywnych, Festiwalach Smaków Regionalnych, Wiankach, Dożynkach, Podkarpackich Festiwalach Twórczości Ludowej, Obchodach Odzyskania Niepodległości oraz w większości imprez kulturalnych na terenie Gminy Tarnowiec.

Od 2010 roku Zespół w składzie: Alfreda Góral, Maria Wójcik, Zofia Syzdek, Lucyna Wilk, Grażyna Korzec, Maria Krzysztyniak, Grażyna Kania, Kazimiera Ruszel, Janusz Wil. (gościnnie w zespole występuje Aleksandra Rajs) tworzy i działa pod Patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, uświetniając swymi występami wiele Wydarzeń kulturalnych.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą:

  • II miejsce w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie,
  • Wyróżnienie w Konkursie "Tradycja w żywieniu i kulturze mieszkańców ziemi jasielskiej" Wola Cieklińska
  • III miejsce w 28 Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA w Korczynie ,
  • Wyróżnienie podczas 44 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – Kazimierz Dolny
  • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków i Starostów Weselnych - Festiwal Folkloru Polskiego - 46 Sabałowe Bajania


Zespół śpiewaczy Potakowianki

 

 

73.JPG52.JPG33.jpg27.JPG34.JPG31.JPG48.JPG43.JPG75.jpg37.JPG62.jpg55.JPG23.JPG5.JPG9.JPG30.JPG67-1.jpg65.JPG46.JPG38.JPG68.jpg77.JPG53.JPG70.JPG