We wtorek, pierwszego kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wernisaż wystawy dwóch rzeźbiarzy z terenu naszej gminy: Jacka Kani z Tarnowca oraz Andrzeja Tarki z Roztok. Wystawa jest kolejnym z wydarzeń z cyklu „Ludzie z pasją” organizowana przez GOK w Tarnowcu Wernisaż otworzył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, Bartłomiej Smyka, który powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Tarnowiec Bogusław Wójcik, Dyrektor Banku Piotr Wietecha, znajomi i przyjaciele artystów.

Wernisaż uświetnił występ zespołu Tarnina, który przygotował krótki montaż słowno – muzyczny. Wystawa jest kolejnym wydarzeniem, w którym promujemy lokalnych twórców ludowych z terenu gminy Tarnowiec. Serdecznie gratulujemy twórca i życzymy dalszych sukcesów i uporu w realizowaniu swoich Pasji  
Ekspozycję oglądać można do 15 kwietnia w godz. 12.00 – 18.00.

Andrzej Tarka rzeźbiarz mieszkający i tworzący w  Roztokach. Jest artystą samoukiem, lecz jak podkreśla dziedzina ta pochłania go całkowicie. Swojej pasji poświęca nawet dwadzieścia godzin dziennie. Jako jeden z nielicznych rzeźbiarzy w Polsce rzeźbi w korze. Szczególnie unikatowe rzeźby tworzy w korze czarnej topoli. W swoich pracach wykorzystuje naturalne cechy materiału dzięki czemu rzeźby nabierają swoistego klimatu, duszy. Inspiracją rzeźbiarza jest najczęściej człowiek. Ulubionym tematem zaś są dłonie, które według niego wyrażają wszystko. Artysta chętnie bierze udział w licznych kiermaszach, jarmarkach na terenie kraju oraz poza jego granicami, m.in.: na Słowacji i w Czechach. Jego prace budzą olbrzymie zainteresowanie, przyciągają uwagę. Brał udział w V Podkarpackim Miodobraniu w Kołaczycach gdzie prezentował swój ginący zawód jakim jest rzeźbiarz. Gościł na Polsko-Słowackim Jarmarku Pogranicza w Jaśle. Uzyskał wyróżnienie na IV Jasielskim Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej. Ostatnio prace rzeźbiarza podziwiać można było w Szkole Ludowej w Żarnowcu.

Jacek Kania urodził się w Tarnowcu. Tutaj  mieszka i tutaj wykonuje swoje prace w przydomowej pracowni. Pierwszą rzeźbę wykonał 15 lat temu. Jest samoukiem rzeźby nie mają określonego tematu wykonuje  między nimi rzeźby sakralne, maski,  zegary a także takie, które każdy może zinterpretować na swój sposób. Tematy powstają w głowie, nie są niczym wzorowane.  Nabierają kształtu w trakcie pracy dłutem.

Kilkakrotnie brał udział w wystawach artystycznych, m.in.: w Spotkaniu „Piękno jest kluczem tajemnicy” z cyklu „Twórcza wyobraźnia”, które miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu. Pan Jacek bierze udział w Jasielskich Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, w których otrzymał wyróżnienie za warsztat oraz poszukiwanie nowych tematów i ich formalnych rozwiązań. Ostatnio jego prace obejrzeć można było na XII Wojewódzkich Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowskim WDK.

DSC08046.JPGDSC08006.JPGDSC08069.JPGDSC08022.JPGDSC08007.JPGDSC08020.JPGDSC08040.JPGDSC08050.JPGDSC08034.JPGDSC08027.JPGDSC08066.JPGDSC08047.JPGDSC08036.JPGDSC08013.JPGDSC08025.JPGDSC08028.JPGDSC08057.JPGDSC08005.JPGDSC08043.JPGDSC08060.JPG