Nowy pojazd to lekki samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu OPEL MOVANO. Wyposażony w silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem o mocy 163 koni mechanicznych, spełniający normę emisji spalin EURO 6 oraz manualną skrzynię biegów (6 + wsteczny). Pojazd posiada elektroniczny system kontroli trakcji jezdnej ESP, układ hamulcowy ze wspomaganiem ABS. Kabina umożliwia transport sześciu osób (kierowca, dowódca oraz czterech ratowników). Zabudowa pożarnicza wykonana jest w formie kontenerowej, wyposażona w 5 skrytek na sprzęt ratowniczo-gaśniczy (dwie po obu bokach oraz jedna z tyłu) zamykanymi żaluzjami aluminiowymi. Pojazd wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności tysiąca litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego, agregat wysokociśnieniowy wyposażony w 60 metrową linię szybkiego natarcia, wysuwany maszt oświetleniowy LED, wciągarkę elektryczną o długości 25 metrów i sile uciągu 5,5 tony, hak holowniczy, kamerę cofania. Oświetlenie zabudowy pożarniczej i pola roboczego zostało wykonane w technologii LED. Dach zabudowy pożarniczej wykonany jest w formie podestu roboczego, na którym znajduje się skrzynia do przewozu sprzętu strażackiego oraz drabiny strażackiej. Samochód będzie służył głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym (drogowym), oraz powodziowym, co znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gminy Tarnowiec.

Zakup nowego samochodu dla naszej jednostki możliwy był dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu projektu: "Zapobieganie i zwalczanie zagrożeń poprzez zakup pojazdu specjalnego dla OSP w Gminie Tarnowiec" - realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2004-2020..

Projekt realizowany był przez gminę Tarnowiec w partnerstwie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Tarnowcu. Koszt pojazdu wraz z wyposażeniem to 276 tyś złotych z czego dotacja z RPO to 230 tys., a pozostała kwota to środki pochodzące z budżetu gminy Tarnowiec.

 

Opel Movano dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Tarnowca

Zdjęcie OSP Tarnowiec