6 sierpnia 2024 roku, przedstawiciele Gminy Tarnowiec: Agata Augustyn – Wójt Gminy Tarnowiec, Jarosław Pękala – Przewodniczący Rady Gminy Tarnowiec, Bartłomiej Smyka – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, Martyna Domin – Inspektor ds. pozyskiwania środków poza budżetowych, na zaproszenie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" udali się do Jasionki celem odbycia wizyty studyjnej w tym miejscu.

Wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce stanowiła fascynującą okazję do zgłębienia tajników nauki w innowacyjny i interaktywny sposób. Położone nieopodal Rzeszowa PCN jest nowoczesnym ośrodkiem, który nie jest ani muzeum, ani placem zabaw, lecz miejscem, gdzie granice wyobraźni i ciekawości stają się punktem wyjścia do naukowych odkryć.

Wizyta rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego przedstawiono misję i cele centrum.

Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku.

Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy "makroobszary" identyfikowane pod hasłami:

  • Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
  • Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
  • My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

Całość ekspozycji podzielono na 6 wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności:

  • lotnictwo - specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna,
  • żyję - interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa główna,
  • przyroda - specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna,
  • wystawa uzupełniająca - interdyscyplinarna, stacjonarna, uzupełniająca,
  • zabawki edukacyjne  - interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa dla dzieci w wieku 3 - 6 lat (w trakcie wdrażania),
  • wystawa mobilna - interdyscyplinarna, mobilna,

Dodatkowe atrakcje to symulator lotu oraz sezonowe wejście do wielozadaniowego samolotu An2, który przez 40 lat latał po niebie, a teraz dostał swoje drugie życie.

Istotną częścią PCN jest pięć w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia oraz Pracownia Fizyka. Każda z nich oferuje unikalne możliwości praktycznego zrozumienia zagadnień z zakresu różnych dziedzin nauki. Odwiedzający mogą skorzystać z bogatej oferty warsztatów w każdy dzień tygodnia. Dla najbardziej wymagających klientów, PCN może stworzyć indywidualną ofertę.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” jest otwarte na wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia czy sprawności, co czyni je miejscem w pełni inkluzyjnym. Odwiedzając to miejsce, każdy z Mieszkańców naszej Gminy, będzie mógł rozwinąć swoje pasje naukowe i technologiczne. PCN to miejsce, które zachęca do nauki przez zabawę, eksperymentowanie i odkrywanie, pozostawiając odwiedzających z poczuciem, że nauka jest dostępna i inspirująca dla każdego.

Zachęcamy do posłuchania krótkiego wywiadu, którego udzielili Agata Augustyn i Bartłomiej Smyka, Polskiemu Radiu Rzeszów w dniu wizyty: https://radio.rzeszow.pl/128831/radio-biwak-eksperymentowalo-w-podkarpackim-centrum-nauki-lukasiewicz/ (ostatni z wywiadów na stronie).