„Adam Loret powrócił do Jasła”. Premiera filmu w Jasielskim Domu Kultury

27 lipca w Jaśle odbyła się uroczysta regionalna premiera filmu  „Loret – leśnik z charakterem”. Film opowiada  historię Adama Loreta, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych, w którego postać wciela się Lesław Żurek. Projekcji filmu towarzyszyła wystawa fotograficzna prezentująca min. zdjęcia archiwalne związane z życiem Adama Loreta. W wydarzeniu udział wzięli twórcy filmu, aktorzy i sponsorzy. Film został bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność, wśród której liczną część stanowili leśnicy i samorządowcy. Uroczystość uświetnił zespół sygnalistów leśnych "Echo Karpat". Przed projekcją złożono kwiaty pod pomnikiem Adama Loreta w parku miejskim.

Podczas wydarzenia bardzo mocno wybrzmiało słowo Jasło.

„Adam Loret urodził się w Jaśle. Ten wybitny strateg Lasów Państwowych, wybitny działacz gospodarczy pochodził stąd. Zrobił tak wiele, a tak mało o nim wiemy w Polsce. Chcieliśmy więc o tym przypomnieć” – rozpoczął Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

„Czy może być  coś piękniejszego niż słowo Jasło, które tyle razy wybrzmiało w tym filmie – mówił Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta Jasła.

„Adam Loret zapisał się do listy „Polskich Wizjonerów”, do której należą  prymas Wyszyński, Ignacy Łukasiewicz, Marian Wieleżyński czy Rudolf Weigl. Jest mi miło, że w Jaśle, mieście z którego pochodzę i z którym byłem zawsze związany mogę zaprezentować film o Adamie Lorecie, jaślaninie. Jest to druga prezentacja. Premierowy pokaz odbył się  24 lipca  w Warszawie” – mówił Bogdan Miszczak, producent filmu. „Loret – leśnik z charakterem” to kolejna produkcja Obiektyw Film Studio z cyklu „Polscy Wizjonerzy”.

„Mam głębokie przekonanie, że jest to film, który ma sens, który pokazuje jak człowiek, dobry człowiek może zwyciężyć zło. I cieszę się naprawdę, że mogłem go zrobić – mówił podczas premiery Marcin Głowacki, reżyser filmu. „Pierwszą rzeczą, o której pomyślałem oglądając ten film i widząc zgromadzonych tutaj tak wiele osób z Jasła, że mimo, iż nie znamy dalszych losów głównego bohatera to myślę, że Adam Loret wrócił dzisiaj  do domu” – dodał.

Film został zrealizowany przy współpracy Lasów Państwowych w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

„Myślę, że naszym wkładem w 100. rocznicę powstania polskich Lasów Państwowych jest ten film. W imieniu leśników tutaj zgromadzonych chciałem serdecznie podziękować za produkcję filmu i za współpracę” – podsumował Marek Marecki, Dyrektor RDLP w Krośnie.

W filmie oprócz Lesława Żurka w postaci Adama Loreta  zobaczymy min. Artura Dziurmana, Katarzynę Misiewicz-Żurek, Mariusza Bonaszewskiego, Wojciecha Skibińskiego, Macieja Słotę, Marcina Kwaśnego, Dagny Mikoś i Mateusza Mikosia, Roberta Żurka. Wystąpili również adepci rzeszowskiej Akademii Aktorskiej Artysta – Oliwier Łyczko w roli młodego Adama Loreta oraz Patrycja Wsół i Łukasz Krasoń.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, zdjęcia Mariusz Konopka, muzyka Mateusz Pospieszalski, całość zmontował Wojciech Słota.

 

Obiektyw Film Studio