Sprawozdanie z działalności OSP Tarnowiec za  2007 rok.

W dniu 20 stycznia 2008 roku w budynku remizy OSP Tarnowiec w świetlicy odbyło się zebranie sprawozdawcze naszej jednostki za ubiegły rok.

Na zebranie przybyli: Prezes Zarządu Gminnego ZOSP w Tarnowcu, v-ce wójt Gminy Tarnowiec druh Mika Kazimierz., przedstawiciel Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle kpt. Sławomir Madejczyk, radny gminny pan Eugeniusz Gądek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnowcu pani Aleksandra Ginalska oraz członkowie naszej jednostki wraz z najważniejszą częścią OSP Tarnowiec czyli Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Dlatego najważniejszą częścią, ponieważ w przyszłości będą nas w tej pracy zastępować. Bez nich jednostka byłaby jednostką nie rozwojową.

W ubiegłym roku działalność nasza nie koncentrowała się tylko na wyjazdach ratowniczo-gaśniczych. Członkowie naszej MDP brali udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do szczebla gminnego zakwalifikowało się troje naszych młodzieżowców, byli to: Michał Kotulak, Paulina Bielamowicz i Przemysław Radoń. Na szczeblu gminnym nasza trójka zajęła następujące miejsca: Paulina Bielamowicz i Michał Kotulak drugie, a Przemysław Radoń trzecie. Nasi najmłodsi druhowie brali także udział w pracach związanych z utrzymaniem odpowiedniego poziomu gotowości bojowej a to utrzymaniu w odpowiedniej czystości i sprawności samochodu i sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Czyścili basen przeciw-pożarowy jak też pomagali w utrzymaniu odpowiedniego porządku w remizie jak i wokół remizy. W nagrodę za swoją pracę dla jednostki cała drużyna została oddelegowana na obóz szkoleniowo-wypoczynkowy w Wołkowyi nad jeziorem Solińskim.

Jak co roku jednostkę naszą odwiedziły dzieci z gminnego przedszkola w Tarnowcu. Po niezwykle szczegółowym zapoznaniu się z wyposażeniem naszej jednostki nasi milusińscy dokonali skrupulatnych oględzin samochodu i sprzętu będącego na wyposażeniu OSP Tarnowiec. Podczas inspekcji przedszkolaki sprawdziły nawet wewnętrzną część rury wydechowej. Po tych oględzinach wewnętrzna część rury przybrała barwę czystego srebra. Po zapoznaniu się ze sprzętem dzieciaki zostały odwiezione samochodem bojowym na stałe mp. czyli do przedszkola co zostało podkreślone dźwiękiem syreny alarmowej. Jak co roku druhowie naszej jednostki brali udział w zaciągnięciu warty przy Bożym Grobie, procesji Bożego Ciała jak i podczas nabożeństwa Fatimskiego.

Jednak działalność nasza to nie tylko uczestnictwo w uroczystościach. W ubiegłym roku jednostka nasza miała w sumie 49 wyjazdów w łącznym czasie 71 godzin i 10 minut. Z czego do pożarów było 32 wyjazdy w czasie łącznym 35 godzin. Do miejscowych zagrożeń, takich jak usuwanie wiatrołomów 2 wyjazdy, wypadki i awarie 3 wyjazdy, oraz 12 wyjazdów do zdarzeń takich jak: zabezpieczenie odpustów, festynu, wyścigu kolarskiego, wycinka drzew. W rozliczeniu szczegółowym wyjazdy do pożarów przedstawiają się następująco: 3 wyjazdy poza teren gminy, a to 1 wyjazd do Zimnej Wody do pożaru traw, 1 wyjazd do Niepli do pożaru budynku gospodarczego, 1 wyjazd do Moderówki gdzie ugaszono płonący kombajn zbożowy. Poza tym na terenie gminy 2 wyjazdy do pożarów budynków mieszkalnych, 1 wyjazd do pożaru w obiekcie przemysłowym, 3 wyjazdy do płonących budynków rolnych i upraw. Następnie 2 wyjazdy związane z pożarem w transporcie i 24 wyjazdy do płonących traw. Po podliczeniu roboczogodzin wkład naszej jednostki dla środowiska to 390 rbg.

W zestawieniu tym nie ujęto godzin pracy związanych z pracą wewnątrz i zewnątrz remizy jak i przy podlewaniu kwiatów i innych roślin na naszej parafialnej kalwarii. A więc jak widać pieniążki jakie wydaje na nas samorząd gminny nie są marnowane. Wartość wymierna uratowanego mienia jest o wiele wyższa niż bezpośrednia kwota jaka jest corocznie wykładana na naszą jednostkę. Jest to praca za którą przecież nikt z nas nie żądał zapłaty. Zaznaczam to szczególnie dla tych którzy twierdzą że utrzymanie jednostek OSP jest nieopłacalne. Do tego zestawienia należy dodać jeszcze pozostałe jednostki naszej gminy. Sama tylko jednostka OSP w Roztokach ma chyba taką samą ilość wyjazdów co i Tarnowiec. Ponadto w ubiegłym roku kilku naszych druhów przeszło szkolenie podstawowe przeprowadzone przez oficerów z KP PSP w Jaśle. Druh Gruszkoś Marek ukończył kurs ratownictwa medycznego w Brzozowie. Drużyna nasza brała udział w Gminnych Zawodach Pożarniczych gdzie tylko pech przeszkodził w zajęciu wysokiego miejsca na "pudle". Jak i co roku otrzymaliśmy wpłatę z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w wysokości 5100 zł za które to pieniądze zakupiono kompletne szybkie natarcie do naszego GBA 2,5/16. Początkiem ubiegłego roku zostały rozniesione po Tarnowcu kalendarze. Pieniądze zebrane za kalendarze zostały przekazane na leczenie chorego dziecka z Tarnowca. Przeglądając książke wyjazdów ratowniczo-gaśniczych w naszej jednostce przewijają się wciąż te same nazwiska. Są to: Pabian Janusz, Piotrowski Stanisław, Piotrowski Tomasz, Lawera Stanisław, Lawera Tomasz, Gruszkoś Marek, Setlak Andrzej, Bochenek Wojciech, Pętlak Andrzej, Pętlak Piotr, Wojtunik Dawid, Wożniak Damian, Pilczuk Krzysztof, Radoń Aleksander, Kozicki Wojciech, Hendzel Dawid, Szurek Grzegorz.

Mam nadzieję że rok 2008 zaznaczy się znaczącym zwiększeniem listy naszych członków. Kończąc w imieniu zarządu naszej jednostki dziękuję za udział w naszym zebraniu zaproszonych gości oraz za słowa wsparcia od Komendy Powiatowej PSP w Jaśle, Prezesa Gminnego Kazimierza Miki który przekazał nam słowa podziękowania od Wójta Gminy mgr Krzysztofa Szajnickiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Tadeusza Śmietany. Jednocześnie proszę o wybaczenie tych wszystkich których nie wymieniłem w tym sprawozdaniu a którzy mają swój wkład w pracę naszej jednostki.       

Naczelnik OSP Tarnowiec
Aleksander Radoń

starzaki01.jpgstrazaki04.jpgstrazaki03.jpgstarzaki02.jpg