Uczniowie  Szkół z terenu Gminy Tarnowiec aktywnie włączyli się do Programu realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.  W ramach akcji „Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki” zorganizowane były konkursy plastyczne oraz „bieg po słońce” a także pokazy solarne, quizy, gry. Imprezie towarzyszyły występy dziecięcych grup tanecznych i wokalnych, a także artystów Teatru Ulicznego Wagabunda z Krakowa.

„Słoneczne Dni” są kampanią o charakterze edukacyjnym i informacyjnym realizowaną w 19 krajach europejskich, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej, w tym przede wszystkim kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. Krajowym koordynatorem kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej w Warszawie, natomiast europejskim koordynatorem jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli.

W akcji uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Umieszczu, uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gliniku Polskim.

Uczennice kl. V ZSP w Umieszczu: Julia Wietecha i Gabriela Faber brały udział w konkursie na najlepszą pracę wykonaną farbami plakatowymi dotyczącą energetyki odnawialnej.

Finalistami konkursu plastycznego Szkół Podstawowych na terenie gminy Tarnowiec zostali Gabriela Faber z ZSP w Umieszczu, Daria Szelą  ZSP w Tarnowcu,  Kacper Faber kl. V z  NSP w Gliniku Polskim,  którzy zostali  zaproszeni do malowania pastelami na miejscu podczas imprezy, a za stworzony przez siebie obraz otrzymali wyróżnienie.

W konkursie plastycznym dla młodzieży z klas I-III gimnazjum wyróżnienia otrzymali:

  1. Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Umieszczu: Anna Ryżowicz, Weronika Czubik, Mateusz Kania.
  2. Uczeń Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu: Gabriel Baran

Natomiast uczennica kl. III  Szkoły Podstawowej ZSP w Umieszczu Aldona Michalska wykonała pracę plastyczną kredą na  płycie rynku za którą otrzymała nagrodę.

Opiekunkami uczniów w konkursach plastycznych były panie: Krystyna Procner - Tomkiewicz, Marta Kapała, Alicja Grasela, Elżbieta Łopatkiewicz.

W ramach akcji prowadzony był także konkurs sportowy „biegu po słońce” dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych w kategoriach: dziewczęta i chłopcy.

W biegu  finałowym zwycięzców eliminacji gminnych  wzięli udział: Przemysław Kania i Katarzyna Wójtowicz z ZSP w Umieszczu oraz Weronika Żurawska, Piotr Garbacik kl. VI z NSP w Gliniku Polskim,  którzy otrzymali wyróżnienie w biegu finałowym na stadionie sportowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Opiekunem uczniów na szczeblu szkolnych eliminacji w ZSP w Umieszcszu i w NSP w Gliniku Polskim była pani Katarzyna Piskorz.

 Uczniowie uczestniczyli także w atrakcjach z udziałem artystów z teatru ulicznego obejmujące m. in.: pokazy i mini warsztaty sztuki cyrkowej, puszczanie baniek mydlanych, pantomimę, klaunadę, chodzenie na szczudłach, nauka praw fizyki poprzez instalacje zabawek konstrukcyjnych. Happening edukacyjno-informacyjny skierowany do dzieci i młodzieży zakończył się wypuszczeniem w niebo balonów napełnionych helem.

DSCN6701.JPGDSCN6676.JPGDSCN6739.JPGDSCN6709.JPGDSCN6736.JPGIMG_0845.JPGDSCN6667.JPGDSCN6652.JPGDSCN6712.JPGDSCN6680.JPGIMG_0853.JPGDSCN6670.JPGDSCN6697.JPGDSCN6729.JPGDSCN6682.JPGDSCN6669.JPGIMG_0859.JPGIMG_0854.JPGDSCN6706.JPGDSCN6664.JPGDSCN6668.JPGDSCN6747.JPGDSCN6666.JPGDSCN6750.JPGIMG_0850.JPG