^ Idź do góry
facebook

Powszechny Spis Rolny

 

Potakówka

 

POTAKÓWKA

 

               
Liczba ludności:
468
 
Powierzchnia: 209 ha
      
Sołtys:  
Łopatkiewicz Zdzisław

  

HISTORIA:

    Malowniczo położona miejscowość, otoczona z trzech stron lasem. Oddalona od Jasła o 12 km. Nazwa miejscowości ma charakter topograficzny i związana jest z kilkoma potoka­mi, które przepływają przez wieś.

    Powstanie wsi wiążą historycy z wiekiem XV. Już w 1463 roku występuje ona w aktach sądów bieckich z racji sporu gra­nicznego pomiędzy Jedliczem, Potakówka i Tarnowcem.

    Pod względem obszaru i ludności Potakówka nigdy nie była dużą wsią, również pod względem obszaru i liczby gospodarstw w warunkach małopolskich należy do mniejszych wsi.

    Z historycznych pamiątek w Potakówce pozostała kapliczka na parceli Kapałów, zbudowana w 1936 roku. Natomiast na drzewie rosnącym przy drodze do Wrocanki wisi kapliczka Męki Pańskiej.

    Na parceli Antoniego Budnika, przy drodze do Brzezówki, stoi krzyż. Jest on pamiątką po zmarłych podczas epidemii w 1847 roku. Kiedyś cmentarz epidemiczny znajdował się pod lasem.

    Po wyparciu Niemców z tych terenów ludność Potakówki powróciła z wysiedlenia i przystąpiła do naprawy szkód wy­rządzonych przez działania wojenne. Już w 1945 r. przystąpiono do budowy remizy strażackiej, a rok później rozpoczęto budowę Domu Ludowego. W roku 1957 dokonano elektryfi­kacji wsi, a w latach 1963-1969 przeprowadzono prace przy gazyfikacji.

    W 1967 r. do Potakówki doprowadzona została linia tele­foniczna, a w 1963 r. zainstalowano światło uliczne. Natomiast w latach 1969-1971 przebudowano drogę Tarnowiec - Jedlicze.

Ks. Sarna pisze:

Potakówka, dawniej Potokowa, w odległości 2.5 kim. od Tarnowca, graniczy od wschodu z Jedliczem, od którego od­dzielona jest rzeką Jasiołką, a na południe z Chlebną i Wrocanką, na zachód z Umieszczem a na północ z Brzezówką. Najwyższy punkt we wsi wynosi 308 m. n.p.m., gleba urodzajna, glinkowa. Kasa gminna wynosiła 4.466 kor. 68 h. Potakówka ma kółko rolnicze, liczące 26 członków, biblioteczkę przy kółku. Mieszkańcy w wolnych chwilach wyrabiają widły do nawozu. Skąd pochodzi nazwa wsi trudno odgadnąć; być może, od założycieła Potaka. Ponieważ nie ma jej w spisie księgi uposażeń Długosza, więc prawdopodobnie powstała na po­czątku XVI. wieku. W roku 1581 należała do Jana Herburta i miała 2 łany kmiecie, 1 rolę czynszową, 2 komorników z bydłem, 1 ko­mornika bez bydła, 1 rzemieślnika (Źródła dziejowe T. XIV. str. 120). Później miała tych samych właściciełi co i Tarnowiec, a obecnie należy dop. K. Pilińskiego. Za zniesione pra­wo propinacyi zapłacono 1.324zł 87 kr. w. a za zniesione prawa pańszczyźniane zapłacono 6.724 zł. 2 kr. m. k.

Część statystyczna. Mieszkańców na obszarze gminnym jest 428; na obszarze dworskim 5; wieśniacy posiadają 174 hk. 3 a. 80 m.2; na obszarze dworskim 92 hk. 28 a. 89 m.2; lasów gminnych jest 3.0244 hk2; dworskich 82.5248 hk. razem 85.5492 hk.2.

 • Gospodarstwo rolne oczami dziecka
  Gospodarstwo rolne oczami dziecka
 • Konkurs PSR 2020
  Konkurs PSR 2020
 • Konkurs plastyczny
  Konkurs plastyczny
 • Wakacje na wsi w obiektywie
  Wakacje na wsi w obiektywie

BIP

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta

Portal Mapowy Gminy Tarnowiec

  Punkty Adresowe Gminy Tarnowiec

Powszechny Spis Rolny 2020

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Odpady Komunalne

Airly - Jakość powietrza


 Gmina Tarnowiec
38-204 Tarnowiec
NIP: 685-16-02-771

Telefon: +48 13 42 555 00

FAX: +48 13 42 555 01

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wesoły kundelek

Usuwanie wyrobów zawracających azbest z terenu Gminy Tarnowiec w roku 2017

nowagalicja

Obec Zlatá Baňa

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowcu

Zespół Szkół Publicznych w TarnowcuZespół Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim

GOK

 • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat upamiętanijący 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

  Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!! Miło nam poinformować, że laureatami konkursu na plakat upamiętniający 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej zostali....

 • Dobrucowa 7.11.2020

  Pomimo panującej sytuacji epidemicznej w naszym kraju staramy się, aby tradycje i wydarzenia, które pielęgnujemy od lat odbywały się choćby symbolicznie. Rokrocznie na początku listopada organizowano w Dobrucowej Marszobieg upamiętniający ofiary obozu hitlerowskiego w Szebanich....

 • Konkurs „Polska niepodległa”

  Panująca sytuacja epidemiczna w naszym kraju sprawiła, że obchody święta 11 Listopada związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości niestety nie będą mogły się odbyć.Przygotowaliśmy z tej okazji konkurs pn. „Polska niepodległa”...

 • Zmiany w zajęciach w GOK Tarnowiec

  Ze smutkiem informujemy, iż w związku z wprowadzeniem czerwonej strefy na całym obszarze kraju od 24 października 2020 r. i po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle wszystkie zajęcia grupowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu zostają zawieszone do odwołania....

 • Konkurs plastyczny z okazji 100 lecia Bitwy Warszawskiej - plakat

  Zapraszamy uczniów klas podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie plastycznym upamiętniającym 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej....

GPGK

 • Harmonogram wywozu odpadów - 2021 rok

  Harmonogram wywozu odpadów komunalnych z terenu Gminy Tarnowiec na rok 2021.

 • Awaria wodociągu - Umieszcz!

  GPGK w Tarnowcu informuje o przerwie w dostawie wody, która nastąpi 27.10.2020 r. w miejscowości Umieszcz w godzinach od 14.30 do około 18.00.

 • Przerwa w dostawie wody - Tarnowiec

  GPGK w Tarnowcu informuje, że dnia 12.10.2020 r. nastąpi przerwa w dostawie wody, spowodowana awarią. Przerwa wystąpi na terenie Tarnowca od kościoła w stronę Wrocanki. Za utrudnienia przepraszamy

 • Informacja o utrudnieniach na drodze Umieszcz - Tarnowiec

  Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle informuje, że w związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn.: "Budowa przepustu w ciągu drogi powiatowej Nr 1888R Umieszcz — Tarnowiec w miejscowości Umieszcz w km 0+735 na cieku Czarny Potok” w dniu 07.10.2020 r. z ruchu kołowego wyłączony został wyżej wskazany odcinek drogi powiatowej.

 • Dostawa hurtowa oleju napędowego i benzyny

  Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 Prawo zamówień publicznych którego przedmiotem jest "Dostawa hurtowa oleju napędowego i benzyny do zbiornika zlokalizowanego na stacji paliw w Tarnowcu będącą własnością GPGK w Tarnowcu sp. z o.o."

Sport

Mapa-kontakt